Odznak Otličnik
17.05.2013 17:54VZNIK odznaku
Odznaky pre "otličnikov" sa v Červenej Armáde vyskytovali od Občianskej vojny. V predvojnových rokoch sa ich počet udelenia zvyšoval a dochádzalo k ich pomalej reforme, ale na začiatku vojny sa ukázalo, že nezodpovedajú novým podmienkam. Moderná vojna vyžadovala iné prístupy a požadovala od vojakov nové schopnosti.
Na jar 1942 bolo vedením štátu prijaté rozhodnutie o vytvorení Rádu Veľkej Vlasteneckej Vojny pre vojakov, ktorí sa vyznamenali v bojoch s nemecko-fašistickými útočníkmi. Prípravou projektu boli poverení umelci A.I. Kuznecov a S.I. Dmitrijev. 12.4. predložili prvé návrhy Hlavnému intendatskému oddeleniu, Kuznecov päť a Dmitrijev tri. Predložené nákresy boli schválené k vzorovej výrobe a vzorky boli predložené štávke Vrchného VGK. I.V. Stalin osobne vybral jeden z návrhov A.I. Kuznecova. Stalin v tej dobe požadoval tiež zriadenie odznakov s cieľom podporiť poddôstojnícky a radový stav Červenej Armády a Námorníctva. K tomuto projektu vybral jeden z neúspešných návrhov Rádu VVV vypracovaný Dmitrijevom. Stalin navrhol odobrať meč s páskou a zameniť ho emblémom druhu vojsk alebo služieb. Erb pôvodného návrhu bol príliš zložitý pre výrobu, preto bol zamenený za kosák a kladivo.
Stalin navrhol zavedenie týchto odznakov: "Ostreľovač", "Vzorný guľometčík", "Vzorný minometčík", "Vzorný delostrelec", "Vzorný tankista", "Vzorný ponorkár" a "Vzorný torpédista". 17.5.1942 Stalin schválil všetky potrebné materiály a 21.5. bol podpísaný Výnos Prezídia Vrchného sovietu ZSSR o zavedenie týchto odznakov. V roku 1942 boli vytvorené ešte štyri odznaky. "Vzorný miner", "Vzorný SAPER" (obaja 19.4.), "Otličnik sanitárnej služby" (4.11.) A "Otličnik železničných vojsk" (21.12.). V roku 1943 vzniklo deväť odznakov: "Vzorný rozviedčik" (10.3.), "Vzorný spojár" (3.2.), "Vzorný pontonista" (5.4.), "Otličnik PVO" (30.4.), "Vzorný vodič", "Vzorný staviteľ ciest "," Vzorný kuchár "," Vzorný pekár "(všetky 8.7.) a" Vzorný traktorista "(10.9.). Posledný vojnovým odznakom bol od 22.11.1944 "Vzorný hasič".
Po vojne vznikli ešte dva odznaky: 10.6.1947 "Vzorný strelec" a 21.12.1942 "Otličnik letectva".
UDELENIE A NOSENIE odznakov
Odznaky sa mali vydávať vojakom a Poddôstojníkom, ale existovali výnimky, napríklad Ljudmila Pavličenko dostala odznak "Vzorný ostreľovačov" až po povýšenie do dôstojníckej hodnosti. Ocenenému vojakovi väčšinou vydávali s odznakom dekorovací list alebo vyhotovili zápis do vojenskej knižky. U NKVD existovala pre odznak "Vzorný hasič" certifikačná knižočka. Stávalo sa, že dochádzalo k súčasnému poskytnutiu odznakov za odbornosť a službu v jednotke, napríklad kuchár slobodník T.A. Papočkin obdržal odznaky "Vzorný kuchár" a "Vzorný delostrelec".
Rôzne varianty odznakov nájdete aj na tejto stránke
https://forums-su.com/viewforum.php?f=773
Zdroj: "Нагрудные знаки Красной Армии 1941-1945 г.", Айрапетян Б. В.